Тиждень професії "Електрогазозварник"

Електрогазозварник - це мужність, це сила.
Ним може стати справжня людина.
Зоркість в очах, точність в руках.
Робота нелегка кожної днини.
Все переборе він, все подолає,
В роботі сумнівів не має.
І якісний суцільний шов виходить -
Свою майстерність він усім доводить.
Слухняний метал в сильних руках.
Спалахи світла, як блискавки сяють,
І світиться радість в його очах.
Роботи кращої немає.
Всі це знають?

Важко уявити собі світ без багатоповерхових та офісних будинків, а їх будівництво, в свою чергу, не можливо уявити без зварних робіт. Тепло та затишок рідної домівки – також справа рук зварників.
Тільки такою потрібною та важливою – постає перед нашим уявленням професія спеціаліста по зварюванню елементів металоконструкцій, частин трубопроводів і різних деталей автомобілів.
Зварник – це професія відповідальна, навіть віртуозна, від якості якої залежить багатовічність та стійкість будівельних конструкцій, робота та строк служби різноманітної техніки.
Звáрювання (рос. сварка, англ. welding) це технологічний процес утворення нероз'ємного з'єднання між матеріалами при їх нагріванні або пластичному деформуванні за рахунок встановлення міжмолекулярних і міжатомних зв'язків.
До професійних функцій зварника відносяться:
-         ручне, дугове зварювання;
-         плазмове та газове зварювання складних апаратів, вузлів, конструкцій та трубопроводів
-         наплавлення твердими сплавами складних деталей, вузлів, конструкцій механізмів;
-         зварювання контактними та точечними машинами.
Процес зварювання з'явився ще в бронзовому віці, коли людина почала набувати досвід при обробці металів для виготовлення знарядь праці, бойової зброї, прикрас та інших виробів.
Першим відомим способом зварювання було ковальське. Воно забезпечувало достатньо високу, на той час, якість з'єднання, особливо при роботі з пластичними металами, такими, як мідь. Із винайденням бронзи, яка є твердішою і гірше піддається куванню, виникло ливарне зварювання.
Такі з'єднання знайдені на бронзових посудинах Стародавньої Греції та Риму. Зварювання було використано під час побудови Залізного стовпа в Делі, Індія
З того часу розвивається та удосконалюється: лазерне, електронне, променеве, підводне, зварювання у відкритому космосі.

Метал варить – нелёгкая работа
На высоте, на море, под землёй…
Под силу тем, в ком гордая порода
С умом холодным, крепкою рукой
Аргона плазма режет, плавит – жарко!
Рождая искры в огненном жерле
Накалом сталь соединяет сварка
Дуги струя в вольфрамовой игле
Хватило б сил и пламенного сердца
Её напор умело обуздать
Огонь в руках держать и не обжечься
Тут ловкость мастера, привычка стать
Сберечь глаза от ультрафиолета
Тех самых «зайчиков» и не спеша…
Ровнее шов, немножечко секрета…
Под маской сварщик – тонкая душа!

20 цікавих фактів про професію зварника

1. Зварювання куванням або ковальська – історично перший вид зварювання. Одне з найдавніших зварних споруд – знаменитий загадковий залізний стовп в Делі, Індія. На семиметровій колоні, яка була зведена 17 століть назад практично відсутні сліди деформації і корозії. Її маса визначається в 5,4 тонни.
2. Технологією електрозварювання людство зобов’язане вчителю математики та електротехніку - Василю Петрову, який відкрив явище електричної дуги у 1802 році, довівши можливість її застосування для плавки і зварювання металів.
3. На сьогоднішній день, лазерне зварювання, високошвидкісне автоматичне, магнітно-імпульсне і зварювання тертям – найбільш сучасні з впроваджених зварювальних технологій. Проте їх застосування все ще досить обмежене маючи на увазі складність і високу вартість обладнання.
4. Зварювання та кування активно використовуються художниками нового часу. Ця технологія роботи з металами надихає на створення оригінальних робіт таких художників як, наприклад, Пабло Пікассо і Віра Мухіна.
5. При технічному зварюванні поява кольорів мінливості (райдужних розлучень) вважається серйозним дефектом. Але те, що називається шлюбом у виробництві, навмисно застосовується в художньому зварюванні як декоративний прийом.
6. Основні матеріали художнього зварювання – титан і сталь.
7. Як звучить назва професії «зварник» на мовах інших народів: Дәнекерлеуші (казах.), Schweißer (нім.), Welder (англ.), Kaynakçı (турецк.), Hitsaaja (фін.), Заварчік (болг.), а по-чеськи взагалі – Svařování.
8. Шляхом використання зварювання і суміжних технологій створюється більше половини валового національного доходу промислово розвинених країн.
9. Близько 75% світового споживання сталевого прокату йде на виробництво зварних конструкцій або об’єктів.
10. У західних країнах, зварювання – один з небагатьох навичок, які можуть принести робочій людині шестизначний дохід без отримання ступеня ВНЗ або коледжу. Зрозуміло, мова йде про висококласних фахівців, які самостійно підвищують свій професійний рівень на протязі всього життя.
11. Під час електрозварювання температура стовпа зварювальної дуги досягає 8000 ° C. Подібний колосальний нагрів необхідний для розм’якшення тугоплавких сплавів і перевершує кордон плавлення всіх відомих нам металів, що існують у всесвіті.
12. Температура плазмової дуги піднімається до 30000 ° С. Для порівняння, це значення в 5-6 разів перевищує температуру поверхні Сонця.
13. У безповітряному космічному просторі метали і сплави, що не окислюються киснем, на їх поверхні не утворюється оксидна плівка, і вони просто … злипаються. Якщо у вакуумі два металевих шматка з ідеально гладкою поверхнею зрізів сильніше притиснути один до одного, та на додачу трохи нагріти (але не до звичної температури плавлення), то вийде вже не фокус, а цілком собі зварювання. Процес називають холодним зварюванням, але механізм його навіть вченим поки не до кінця зрозумілий.
14. Кожен пам’ятає з дитинства, що дивитися на зварювання не можна. Але не всі знають, чому саме небезпечно дивитися на роботу зварювальника нічим не захищеними очима. Суть в тому, що вашому зору може зашкодити не видиме світло і яскраві іскри, а ультрафіолетові промені, що випромінюються електродугою в невидимому для людини спектрі (середньхвильвого і довгого діапазонів).
15. Тобто, світіння зварювання викликає опік рогівки (прозорої оболонки ока), подібний сонячному. Дуже неприємні відчуття від нього виникають через 6-12 годин після впливу. Однак через пару днів відбувається загоєння і все зазвичай проходить саме. І на щастя непоправні наслідки настають рідко, якщо ситуація не повторюється регулярно.
16. Набагато шкідливіше систематичне вдихання різних токсичних речовин, супутніх зварювальному процесу – аерозолів, газів, суспензій металів.
17. У світі щорічно проводяться різні конкурси та змагання зварників, як національні, так і міжнародні. У листопаді 2017 року, казахстанська команда зварників в черговий раз отримала нагороду на конкурсі в Китаї – Harmony medal, за злагодженість роботи команди. Крім цього, зварювальники Казахстану нерідко завойовують провідні місця в індивідуальних категоріях.
18. Незважаючи на те, що зварювальне ремесло здавалося б виключно чоловіча справа, є чимало прикладів жінок, які успішно засвоїли це непросте заняття і домоглися професіоналізму і поваги колег. Це і американська зварювальниця Вінні, одна з 2000 жінок, в роки війни працювали на суднобудівних США, і казахстанка Тамара Латеева з 37-річним трудовим стажем електрогазосварки, і росіянка Олександра Івлєва – зварювальник і дизайнер по металу і багато інших красунь.
19. У Книгу рекордів Гіннеса потрапило значне досягнення зварників – 75 стиків за 10 годин. Сварка двотрубних секцій діаметром 1420 мм з товщиною стінки 27,7 мм і класом міцності К65, при екстремально низьких значеннях термометра – таких показників добилися фахівці в складних умовах Крайньої Півночі.
20. Відомі зварювальники:
·       Штефан Лёфвен – прем’єр-міністр Швеції;
·       Вернер Херцог – видатний німецький режисер;
·       Хардкор Холлі або Bob «Spark Plug» – популярний американський професійний рестлер;
·       Еріх Хонеккер – глава НДР (1971-1989), працював зварювальником у 1930 році на Магнітогорському металургійному комбінаті;
·       Кубасов Валерій Миколайович – радянський космонавт, першим в світі провів зварювальні роботи в космосі. 16 жовтня 1969 на кораблі «Союз-6» їм була проведене зварювання в умовах глибокого вакууму.

А що Ти знаєш про зварювання?



1.    В яких галузях не бере участь зварник?
-         машинобудуванні
-         мостобудуванні
-         літакобудуванні
-         суднобудуванні
-         харчова промисловість
-         ракетобудуванні
-         ресторанний сервіс
-         сфера послуг
2.    Що варить зварник?
-         суп
-         вареники
-         метал
-         картоплю
3.    Як називається інструмент яким зварник з’єднує метал?
-         арматура
-         електрод
-         олівець
-         саморіз
4.    Що одягає зварник для захисту очей та обличчя?
-         каску
-         шапку
-         маску
-         бейсболку
5.    Метал з’єднується між собою за рахунок…
-         магії
-         високої температури
-         ультрафіолетових променів
-         сили тяжіння
6.    Назвіть інструмент зварника.
7.    Який матеріал ще не навчилися з’єднувати зварники?
-         сталь
-         органи людини
-         пластик
-         дерево
8.    Для чого використовують трубопроводи?
-         транспортування нафти та газу
-         відведення каналізації
-         підведення до кожного будинку води
-         опалення в будинках
-         підведення струму в оселі
9.    Назвіть вироби які ви бачили, що були створені руками зварників.
10.  Зварники не знадобляться…?
-         у морському порту
-         на СТО
-         у метро
-         на орбіті у космосі
-         в лікарні
-         в кафе або на дискотеці
-         при ремонті доріг
11.  Професія зварника небезпечна тим що…?
-         вплив шкідливих газів
-         випромінювання впливає на очі
-         небезпека ураження електричним струмом
-         харчове отруєння
-         робота при несприятливих погодних умов
12.  Унікальний міст Патона знаходиться в…?
-         Москві
-         Лондоні
-         Киеві
-         Берліні
-         Торонто
13.  Як зварники допомогли у Другій Світовій Війні?
-         зварили велику ракету
-         навчилися зварювати броньовані танки
-         відновили міст через Дніпро підірваний німцями?
-         зробили потужний кулемет
14.  Хто були першими зварниками?
-         землероби
-         ковалі
-         пастухи
-         воїни
-         гончари  


                                               Зроблено в Україні!!!





Конкурс "Ерудит"

Дайте правильну відповідь на запитання.

1.                     В ІХ – ХІІІ ст. в Київській Русі було добре розвинута металургія та метало обробка. В цей період технічний розвиток ремесла був вищім, ніж у країнах Східної Європи і 70% металевих виробів було виконано зварюванням. Який це був вид зварювання?

2.   Ця споруда є унікальною в своєму роді. Її конструкції виготовляли в Дніпропетровську протягом двох років. Б. Олійник із захопленням казав: «Це технічне диво». Відкриття цієї споруди відбулося 5 листопада 1953 року. Про що йде мова і хто є розробником цієї споруди? 

3.    Спеціально для Всесвітньої виставки в Чикаго відомий російський інженер Н. Г. Славянов виготовив так званий "Славяновскький стакан", який зараз зберігається в краєзнавчому музеї Пермі. Він представляв собою дванадцятигранну призму вагою 5.330 кг, виготовлену з бронзи, томпаку, нікелю, сталі, чавуну та міді. Стакан викликав сенсацію. Чим вона була викликана? 

4. Високий рівень зварювання середньовіччя можна побачити на прикладі цієї зброї. Це являє собою кованну трубку, яка підсилена зовнішніми обручами, які приєднанні до трубки ковальським зварюванням, вага виробу більше 16 тон. Так виготовляли цю зброю у всіх країнах, але найбільшими вони були в Індії і мали довжину 9м та вагу 50 тон. Як називається цей виріб?

5.      В 1902 році німецький вчений Кельберг занурив стержень в пасту, яка складалась з порошкоподібних карбонатів та окислів металу, після цього він висушив цей стержень, який при зварюванні давав кращій зварний шов. Що винайшов Кельберг? 

6. Відносно нещодавно хірурги презентували унікальний спосіб загоєння ран. Їх інновація була представлена в Національному медичному університеті. Голова правління Київського наукового суспільства хірургів Михайло Захараш заявив: «Ті успіхи, яких добилася українська хірургія, є неперевершеними і так, як в Україні вперше розроблена така технологія, ми отримали всесвітнє визнання». Про що йде мова і хто є розробником цієї нової технології? 

7.      У 1882 році в Росії було зроблено винахід, який його автор назвав "електрогефестом". Як ми називаємо його зараз? 

8.  При відкритті нового інституту в Клівленді (США), мер міста використовував для розрізання стрічки два предмети. Одним з них були окуляри. Що було другим предметом? 

9.     Вперше у світовій практиці цей вид зварювання та різання був проведений в лабораторних умовах в 1887 р. М.М. Бенардосом, але продовження ці роботи не отримали. У 1932 р. були розроблені електроди для цього зварювання. У середині 30-х рр. цей вид зварювання застосовувався для ряду ремонтних робіт. Проте в ті роки це застосовувалося епізодично, а в роки війни виникла потреба в цьому виді зварювання та різання. За прикладом Радянського союзу цей вид зварювання та різання почали застосовувати і інші воюючі країни, переважно це була Англія, Німеччина та Сполучені Штати Америки, які мали потужний морський флот. Про що йде мова? 

10.   В 1943 році в гумористичному журналі «Перець» з’явився шарж: літній чоловік, обв’язаний хусткою, сидить біля великої котушки та голки, зашиває корпус танка. Назвіть людину, якій був присвячений цей шарж.

                                            Конкурс "Три підказки"

Дайте відповідь на запитання. В цьому вам допоможуть 3 підказки.







Немає коментарів:

Дописати коментар